Optimum Input Combination
Illustration 49
An industry is manufacturing output using labour and capital in such volumes that marginal product of labour is 30 and marginal product of capital is 16. The remuneration rate of labour is $6 and price of capital is $4. Does the industry using effective factor of combination for production or else what must be done to accomplish economic efficacy?
Solution
Effectiveness stipulation for factor use that is optimum combination of factor) needs that the following condition should be fulfilled.
MPA = MPB
r p
Now, MPA = 30
r 6
MPB = 16
p 4
As 30 > 16
6 4
The given factor combination cannot therefore be effective or optimal factor combination for the reason that the industry is getting more output from a dollar expended on labour than in capital.
To accomplish economic efficacy in the use of resources and to optimise profits the firm must surrogate labour for capital and hence
MPA parities MPB
r p
Illustration 50
Consumer product manufacturing company hearsays the following data about its manufacture and factors used:
O |
B |
A |
O |
B |
A |
550 |
30 |
90 |
525 |
25 |
120 |
600 |
30 |
120 |
600 |
30 |
120 |
Where O is the output, A is the labour and B is the capital.
If the remuneration rate of labour is $10 and price of capital is $20, does the combination of input of 30B and 120A denotes the least cost factor combination? If not must it use more labour and less capital or less labour and more capital?
Solution
Least-cost combination factor needs that the following situation must be met.
MPA = MPB
r p
where r is remuneration and p is price of capital.
Now, in the given problem, when factor combination is changed from 30B + 120A to 30B + 90A, the productivity decreases by 50 units that is (600 – 550). Therefore, MPA = 50.
Likewise, when factor combination is changed from 30B + 120A to 25B + 120A, the productivity decreases to 75 units that is (600 – 525). Therefore, MPB = 75. substituting these values of marginal products of labour and capital and the factor prices in the condition for least cost factor combination, we have the following:
MPA = MPB
r p
50 > 75
10 20
The company will utilise more capital and less labour as output per unit of a dollar (50 / 10 = 5) spent on it is greater than the output per unit of a dollar (75 / 20 = 3.75) spent on labour.
Illustration 51
Given the production function O = 200B^0.5A^0.5. Ascertain the maximum input combination for producing 2000 units of output if remuneration rate of labour (r) is $60 and price per unit of capital (p) is $80. what is optimum cost of production?
Solution
The given production function is
O = 200B^0.5A^0.5
MPA = dO = 200
* 0.5B ^ 0.5A^-0.5
dA
= 100B^0.5 A^-0.5
MPB = dO = 200
* 0.5B^-0.5 A^0.5
dB
= 100B^-0.5 A^0.5
MPA = 100B^0.5ª^-0.5 = B
MPB 100B^-0.5ª^0.5 A
In equilibrium MRSAB = MPA = r
MPB p
Therefore, in optimal input combination, B / A = r / p
Or, B = r.A
P
To obtain the value of A we are to substitute B = r / p * A in the production function with O = 2000 units. Therefore,
2000 = 200B^0.5A^0.5
= 200
(r.A) ^0.5 A^0.5
p
2000 = 200
* A (r) ^ 0.5
(p)
Substituting the values of r = 60 and p = 80
2000 = 200
A * (60) ^0.5
(80)
2000 = 200 A * 0.75^0.5
= 200 A * 0.866
= 173.2A
A = 2000 / 173.2 = 11.55
Now, using the equation for expansion path (B = r / p . A), we can procure the value of B by substituting the values of A, r and p. Therefore,
B = 60 * 11.55
80
= 8.67
Therefore, maximum combination of inputs comprises of 11.55 units of labour and 8.67 units of capital. This will make sure minimum feasible cost for producing 2000 units of output.
In order to ascertain this minimum cost we substitute the maximum values of A and B procured above and the given prices of labour and capital (i.e. r and p) in the cost function.
Therefore,
F = rA + pB
= 60 * 11.55 + 80 * 8.67
= 693 + 693
= 1386
Therefore, minimum cost of producing 2000 units of output is $1386.
Illustration 52
Given that: O = 200B^0.5 A^0.5, F = $1600, r = 60, p = 80. Ascertain the volume of labour and capital that the industry must use with respect to optimise output. What is this level of output?
Solution
The problem of restrained optimisation is:
Optimise O = 200 ^ ½ A ^ ½
Subject to cost restraint:
1000 = 60A + 80B
MPB = dO = 1 200
* B^- ½ A^ ½
dB 2
MPA = dO = 1 200
* B^ ½ A^- ½
dA 2
MPB = 100B^- ½ A^ ½ = A …..Equation
(1)
MPA 100B^ ½ A^
-½ B
For output optimisation
MPB = p …..Equation
(2)
MPA r
Substituting MPB = A and
r = 60 and p = 80 in Equation (2) we have
MPA B
A = 4 or 4B …..Equation
(4)
B 3 3
Putting the value of A = 4 B in the cost restraint equation we get,
3
1600 = rA + pB
= 60
* 4B + 40B
3
= 80B
+ 40B
B = 1600 / 120 = 13.33
Substituting B = 40 in the cost restraint equation we get,
1600 = 60 * A + 80 * 13.33
= 60A + 1066.4
60A = 1600 – 1066.4
= 533.6
A = 533.6 / 60 = 8.9
Therefore, output maximising amounts of capital and labour are 13.33 and 8.9 correspondingly. To get the level of output produced we substitute these amounts of capital and labour in the given production function.
O = 200B^ ½ A^ ½
O = 200 √13.33 * √8.9
= 200 * √118.6
= 200 * 10.89
= 2178
Online Live Tutor Effectiveness stipulation, Least-cost combination factor:
We have the best tutors in Economics in the industry. Our tutors can break down a complex Effectiveness stipulation, Least-cost combination factor problem into its sub parts and explain to you in detail how each step is performed. This approach of breaking down a problem has been appreciated by majority of our students for learning Effectiveness stipulation, Least-cost combination factor concepts. You will get one-to-one personalized attention through our online tutoring which will make learning fun and easy. Our tutors are highly qualified and hold advanced degrees. Please do send us a request for Effectiveness stipulation, Least-cost combination factor tutoring and experience the quality yourself.
Online Optimum Input Combination Help:
If you are stuck with an Optimum Input Combination Homework problem and need help, we have excellent tutors who can provide you with Homework Help. Our tutors who provide Optimum Input Combination help are highly qualified. Our tutors have many years of industry experience and have had years of experience providing Optimum Input Combination Homework Help. Please do send us the Optimum Input Combination problems on which you need help and we will forward then to our tutors for review.
- Break Even and Leverage Analysis
- Concept of Cost
- Cost Volume Profit Analysis for Accomplishing Target Profits
- Elasticity of Supply and Its Function
- Establishment of Cost Function Analysis
- Establishment of Short Run Cost Function
- Estimation of Returns To Scale
- Isoquants, Equal Product Curves
- Linearity Assumptions
- Linearity Assumptions and Choice of Product and Process
- Long Run average Cost Curve
- Production Function with Two Variable Inputs
- Short Run Cost Function
- Survival Technique
- Theory of Production - Returns to One Variable Factor